Başkan Yılmaz, Kent konseyleri, siyaset üstüdür
Başkan Yılmaz, Kent konseyleri, siyaset üstüdür

Başkan Yılmaz, 'Tarihe tanıklık ediyorsunuz'

Karesi'de herkesin söyleyecek sözü olacak

Mürsel Sabancı'nın başkanlığa seçildiği Karesi Kent Konseyi'nin birinci genel kurulunda konuşan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, kent konseylerinin siyaset üstü olduğuna vurgu yaparak, "Balıkesir'in ilk kent konseyinin kurulduğu bu tarihi günü hiçbir zaman unutmayacak, çocuklarımıza gururla anlatacağız" dedi.

Karesi Kent Konseyi ilk genel kurulunu gerçekleştirdi. Karesi AVM'de, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleştirilen genel kurulda Kent Konseyi Başkanlığı'na Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Mürsel Sabancı seçildi. Divan Başkanlığı'nı Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Hocaoğlu'nun yaptığı genel kurul toplantısının açılış konuşmasını yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Balıkesir'in değerli kanaat önderleri, Balıkesir'in ilk Kent Konseyi'ni kuracağımız bu tarihi güne tanıklık etmek üzere hepiniz birinci genel kurul toplantımıza hoş geldiniz" diyerek katılımcıları selamladı. Karesi Kent Konseyi'nin kurulduğu bugünün tarihi bir gün olduğunu ve hiçbir zaman unutulmayacağını kaydeden Başkan Yılmaz, "Demokratik ve katılımcı bir anlayışı kente yaymak amacıyla kurduğumuz Karesi Kent Konseyi'ni ilerde gururla çocuklarımıza anlatacağız" dedi.

KONSEYLER SİYASET ÜSTÜDÜR

Kent konseylerinin siyaset üstü olduğunu vurgulayan Başkan Yücel Yılmaz, "Kent konseyleri şehrimizin değişim rüzgarlarına penceresinin ilk açıldığı yerdir. Odak şehir olma hedefimize sizlerle istişare ederek, sizlerin fikirlerini alarak ulaşmak istiyoruz. Çünkü bu şehrin güzellikleri ve sorunları hepimizin. Burada bizim çocuklarımız yaşayacak, bu nedenle herkesin bu şehre dair sözü olsun istiyoruz. Kararları alırken kent konseyinin beyan ettiği fikirleri dikkate alacağımızdan ve meclisimizde irdeleyeceğimizden endişeniz olmasın. Çünkü bizler, demokrasinin yerelden başladığına inanıyoruz Biz demokrasiyi içimize ne kadar sindirirsek, hak ve özgürlüklere ne kadar önem verirsek, birbirimizin yaşam alanlarına ne kadar fazla saygı duyarsak biz o kadar güçlü bir şehir oluruz" açıklamasında bulundu.

SÖYLENMEDİK SÖZ KALMASIN

Ekonominin şehirlerin can damarı olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, "Biz Karesi Belediyesi olarak öncelikle sosyal hayatı ve ekonomiyi düzenleyecek planlar üzerinde çalışıyoruz. Sizlerden istediğimiz ekonomiyi canlandıracak ve sosyal yaşamı güçlendirecek hareketlerdir. Demokratik ve katılımcı bir anlayış ile hepinizin kent konseyinde söylenmedik söz bırakmamasını temenni ediyorum. Konuşulmadık, tartışılmadık hiçbir şey kalmasın, bizde daha isabetli bilgiye dayalı kararlar alalım. Kent Konseyimizin şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

YÜRÜTME KURULU

Başkan Yılmaz'ın konuşmasının ardından yapılan seçimlerde Kent Konseyi Başkanlığı'na Mürsel Sabancı seçilirken Yürütme Kurulu'na ise Yusuf Hocaoğlu, Nurbin Tüfekçioğlu, Yılmaz Arı, Hakan Arda, Zeki Uslu, Okan Telaşeli, Sezai Doğan, Dilek Yıldırım, Nursel Sever ve Mustafa Canseven seçildi.