Müspet Değerler Mektebi Tarih Bizi Çağırıyor
Müspet Değerler Mektebi Tarih Bizi Çağırıyor

Müspet Değerler Mektebi'nde Prof.Dr.Ahmet Şimşirgil öğretmenliğinde 'Tarih Bizi Çağırıyor' konulu ilk ders zili çaldı. Şimşirgil, "15 Temmuz'da Abdülhamit Han darbesi gibi ölüm vuruşuydu. Bugün o darbeciler başarılı olmuş olsaydı şimdi Türkiye diye bir devlet yoktu. Doğu ve güney doğu PKK, PYD yönetimine geçmiş, Orta Anadolu'da 5 milyon kişi ölmüş, Sur içinde Vatikan gibi devlet kurulmuş. Papa'nın halifesi koltuğa oturmuştu" dedi.

"TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR"
Karesi Kent Konseyi ve Aktif Gençler Derneği işbirliği ile Karesi AVM Toplantı Salonu'nda 2017 yılı Müspet Değerler Mektebi eğitimleri başladı. Mektebin ilk dersinde konuk hocası Prof.Dr.Ahmet Şimşirgil oldu. Cansu Canan Özgen Moderatörlüğünde gerçekleşen derste Şimşirgil, "Tarih Bizi Çağırıyor" konu başlığı altında Osmanlı İmparatorluğu ve 15 Temmuz kalkışmasından bahsetti. Programın sonunda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve eşleri, Prof.Dr.Ahmet Şimşirgil ve Moderatör Cansu Canan Özgen ile istişare yaptılar.
Osmanlı Devleti'nin en önemli hususiyetinin hak yenişliğinin olmadığını Selçuklu Devletine bağlılığı Selçuklu'nun yok oluşuna kadar sürdüğünü söyledi. Şimşirgil, "Osmanlı'daki anlayışa göre halk yönetenlerin emanetidir. Osmanlı'da el ile düzeltmek devletin, dil ile düzeltmek alimlerin işidir. Devlete nasihat eden alimler sınıfı oluşturuldu. Şeyh Edebali, Akşemsettin, Hacı Bayram-ı Veli ve Somuncu Baba gibi alimler devlet görevi bile almadı" dedi.  

"DARBE OLSAYDI 5 MİLYON KİŞİ ÖLMÜŞTÜ"
Osmanlı'da Abdülhamit Han darbesi olduğu bilgisini yineleyen Şimşirgil, "Bu darbe genç Osman'a, Ahmet Han'a, IV. Mehmet'e yapılan darbeye benzemiyor. Abdülhamit Han'ın devrilmesi ile beraber 7 milyon kilometrekare olan bir millet 1 milyona düştü" dedi.  Abdülhamit Han'ın 'kardeş kanı dökülmesin' diye çekildiğini hatırlatan Şimşirgil, "15 Temmuz'da Abdülhamit Han darbesi gibi ölüm vuruşuydu. Bugün o darbeciler başarılı olmuş olsaydı şimdi Türkiye diye bir devlet yoktu. Doğu ve güney doğu PKK, PYD yönetimine geçmiş, Orta Anadolu'da 5 milyon kişi ölmüş, Sur içinde Vatikan gibi devlet kurulmuş. Papa'nın halifesi koltuğa oturmuştu" dedi. 

"MİLLETİN SEÇTİĞİ ASLA DİKTATÖR OLAMAZ"
Bugün bir adama diktatör diye bağırıyorlarsa, bağıranlar diktatördür' diyen Şimşirgil, "Abdülhamit Han'a darbe için gayret edenler 'hasret kaldık, istibdata nimetin kıymetini bilemedik' diye yakındılar. Tarih şuuru bunun için önemli. Tarih geriden hız almaktır. 18 yaşındaki bireye seçilme hakkı getirmek bu gençliğe duyulan güvenden dolayıdır. Bizler 12 yaşındaki evladına devleti idare etme yetkisi veren bir ecdadın torunlarıyız. Sayın cumhurbaşkanımız da tarihimizden güven alıyor. Milletin seçtiği asla diktatör olamaz, bu millet asla bozuk adam seçmedi. Bozuk adamı dışarıdan başkaları getirdi. 15 Temmuz'da 'Ben kefeni giydim çıktım öleceksek ölelim' diyen bir adam vardı da memleket kurtuldu. 

Bu darbelerin amacı tüm ümmeti Hıristiyan yapmaktı. Onlara göre bu millet kuzu milletti. Bu millet lider millettir. Biz ölümü düğün günüm olarak biliriz. İstiklal Savaşı sadece cephede değil her yerde devam ediyor" açıklamasında bulundu . Şimşirgil, gittiği her yerde Balıkesir'deki tarih bilincini örnek gösterdiğini söyledi.  

TARİHTE YOLCULUK YAPTIK
Başkan Yılmaz, "Bizler, marka kent Karesi vizyonumuzu gözeterek, tarih ve kültürel zenginliğiyle bezeli, estetik değerleri öne çıkan modern bir kültür ve sanat şehri olmak için çalışıyoruz. Değerli Moderatör Cansu Canan Özgen ve Prof.Dr.Ahmet Şimşirgil Karesi'ye gelerek bizleri bilgilendirdikleri için çok teşekkür ediyorum" dedi.  
Başkan Yılmaz, "Ahmet Şimşirgil hocamızla birlikte tarihte yolculuk yaptık. Geçmişimizle günümüzü değerlendirdik. Bu tür etkinliklerin gençlerimiz için gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Gençlerimiz salonu hıncahınç dolduruyor ve bizi mahcup etmiyor. Bir sonraki dersimize tüm Karesi halkını davet ediyorum. Hocamızın ağzına sağlık kendilerine teşekkür ediyoruz" dedi.  Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, programın ardından Moderatör Cansu Canan Özgen'e ve Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil'e, çiçek takdim etti. Katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekiminin ardından Cansu Canan Özgen ve Prof. Dr. Şimşirgil, öğrencilerin kitaplarını imzaladı.

Haber Galerisi