Karesi’de Bilim ve Sanat Buluştu
Karesi’de Bilim ve Sanat Buluştu

Karesi Kültür ve Sanat Günleri kapsamında ilçede yapılan etkinlikler devam ediyor. Karesi Kent Konseyi ve Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi işbirliğinde çocuklar, belediye önünde “Bilimin Sanatla Buluşması” adlı bir sergi açtı, atölye çalışmaları yaptı.

Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Hocaoğlu ve Karesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı’nın açılışını yaptığı etkinlikler kapsamında ayrıca Dünya Ebru Günü nedeniyle 10 ebru ustası farklı temalarda çalışmalar yaptı.

“SORU DEĞİL, SORUN ÇÖZEN GENÇLİK”
Çocukların yaptığı çalışmaları inceleyen Kaymakam Abdulkadir Demir, “Çocuklar geleceğin tohumlar. İleride bu nöbeti bizden devralacak ve bayrağımıza hizmet edecekler. Biz yetişkinlere düşen vazife ise gençlerimizi geleceğe iyi hazırlamak. Onlara iyiyi ve güzeli öğretmemiz, bilgiyi yenileyecek, geliştirecek, ilme dönüştürecek ve neticesinde ortaya bir ürün koyabilecek bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor. Bu nedenle kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler çok önemli. Eğitimin sadece öğrenme boyutu değil, bilim olarak öğrenme boyutu önemli.  Öğrendiğimizi soru çözmek için değil sorun çözmek için öğrenmemiz lazım” dedi.

“HAYAL GÜÇLERİ ÇOK GENİŞ”
Çocukların hayal gücü ve vizyonlarının çok geniş olduğunu vurgulayan Karesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı ise, “Bu çalışmada bilim ve sanatı bir araya getirmeye çalıştık. Daha interaktif programlarla çocukların daha bilimsel düşünme becerilerini sanatla nasıl birleştirebiliriz üzerine çalıştık, çok da güzel ürünler ortaya çıktı. Onlara böyle bir yol açarak kültür ve sanat günleri içerisinde görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi. Dünya Ebru Günü nedeniyle 10 ebru ustasının atölye çalışması yaptığını söyleyen Sabancı, Karesi’de 7’den 70’e çok sayıda kursiyerin eğitim aldığı bir ebru atölyesi olduğunu ve geleceğin ustalarını burada yetiştirdiklerini kaydetti.

Haber Galerisi