Karesinin Ödüllü Projesi Müspet Değerler Mektebinde 3. Dönemin İlk Ders Zili
Karesinin Ödüllü Projesi Müspet Değerler Mektebinde 3. Dönemin İlk Ders Zili

Karesi'nin ödüllü projesi Müspet Değerler Mektebi'nin 3'üncü dönemi; Cansu Canan Özgen'in moderatörlüğünde, Araştırmacı Sanat Tarihçisi Talha Uğurluel'in "Arzın Kapısı Kudüs" söyleşisi ile başladı.

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın AK Parti Genel Merkezi tarafından "Medeniyetimizi Yaşatan, Dünyayla Yarışan Şehirler" adıyla düzenlenen proje yarışmasında 884 belediye arasında ilk 34'e girerek; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden ödül aldığı "Müspet Değerler Mektebi" projesinin 3. döneminin ilk ders zili çaldı. Cansu Canan Özgen'in moderatörlüğünde, Araştırmacı Sanat Tarihçisi Talha Uğurluel'in "Arzın Kapısı Kudüs" söyleşisi ile başlayan programa başta gençler olmak üzere Karesililer büyük ilgi gösterdi. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Karesi İlçe Başkanı Mesut Baytekin, Sanayi Odası Meclis Başkanı Hakan Özdamar, MÜSİAD Şube Başkanı Tuncay Yıldız'ın da takip ettiği programda; Talha Uğurluel, konuşması sırasında sinevizyonda gösterilen Kudüs fotoğrafları ile izleyenleri adeta Kudüs yolculuğuna çıkardı. Programın sonunda Talha Uğurluel ve Cansu Canan Özgen kitaplarını okurları için imzaladı.

"BİZE UĞURLU GELDİLER"

Müspet Değerler Mektebi'ni açılış konuşmasını yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Kent Konseyi'nin kurulduğu günden bu yana çok güzel işlere imza attığını söyleyerek, "Ben bugün konuğumuz olan Cansu hanım ve Talha beye özellikle teşekkür etmek istiyorum, çünkü bize uğurlu geldiler. Bakalım bu kez nasıl bir ödül alacağız" dedi.

"UNUTTURULMAYA ÇALIŞILIYOR"

Kudüs'ün Türk Milleti için çok önemli olduğunu vurgulayan Talha Uğurluel, "Bugün neredeyse bin yıl yönettiğimiz ancak bugün detayına çok vakıf olmadığımız Kudüs'ü konuşacağız. Kudüs; Müslümanlar tarafından yalnız bırakıldı, yeteri kadar önemsenmedi. Mescid-i Aksa avlusu Allah'ın dünya üzerinde kendisine ayırdığı en özel, en önemli mekanlardan bir tanesi ve burası bir asırdır adeta kapalı bir kutu, insanların zihninden silinmeye çalışılıyor" dedi.

"BİR KEZ KUDÜS'E GİDİN"

Mescid-i Aksa'nın, Kabe'den sonra en değerli ikinci toprak parçası olduğunun altını çizen Uğurluel, "Bir kez Kudüs'e gidin. Orası yalnız bırakılmış, sessiz ve sakin. Sizin sahip çıkmanızı bekliyor. Osmanlı'nın 400 sene yönettiği Kudüs'te en çok Kanuni Sultan Süleyman'ın eseri vardır. Kudüs denilince akla ilk olarak Hz. Süleyman ile Kanuni Sultan Süleyman gelir" diye konuştu. Söyleşinin ardından Uğurluel ve Özgen'e günün anısına protokol tarafından çiçek takdim edildi.

Haber Galerisi