Ortak Akıl Kareside Buluştu
Ortak Akıl Kareside Buluştu

Türkiye Kent Konseyi Birliği Yürütme Kurulu, Karesi Bölge Toplantısını, Karesi Kent Konseyi ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Karesi Kent Konseyi'nin son dönemlerde en iyi çıkış yapan konsey olduğunu belirten Birlik  Başkanı Gülay Sarışen, "Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın, duruşu, katılımlı birlikte yönetim anlayışını önemsemesi ve konseye destek vermesi, 'Bizim için umut' oldu" dedi.  
 

Türkiye Kent Konseyi Birliği Yürütme Kurulu, "Pratiklerle kent konseylerine katılım konulu" Karesi bölge toplantısını, Karesi Kent Konseyi ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ı ziyaret eden birlik üyeleri Balıkesir'in tarihi bölgelerinde ve kent yapısında incelemeler yaptı, Karesi AVM'de de yürütüme kurulu toplantılarını gerçekleştirdi.  Türkiye Kent Konseyi Birliği Yürütme Kurulu, Kent Konseyleri arasında eşit ortaklık ve dayanışma temelinde interaktif ve sürdürülebilir bir iletişimin kurulması ve yürütülmesi ile bilgi ve deneyim paylaşımını esas alan, sürekli bir işbirliğinin sağlanması amacı ile Karesi Bölge toplantısında bir araya geldi.

TÜRKİYE KENT KONSEYİ'NİN KALBİ KARESİ'DE ATTI
Türkiye Kent Konseyi Birliği Yürütme Kurulu toplantısına,  Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Gülay Sarışen, Yürütme Kurulu Üyeleri;  Karesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, Gebze Kent Konseyi Genel Sekreteri Esat Ural, Yalova Kent Konseyi Genel Sekreteri Hasan Soygüzel, Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Yusuf Sabri Dişli ve Gaziantep Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Necati Binici, üyeler; Bursa, Çanakkale Bozcaada, Altıeylül Edremit, Gönen, Burhaniye, Bursa İnegöl, Kütahya, Manisa Yunusemre, Bursa Orhangazi, Bursa Nilüfer ve Çanakkale Küçükkuyu katıldı.

"KENT KONSEYİ ÇALIŞMALARINI ÖZENLE YÜRÜTÜYORUZ"
Açılış konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan Karesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, Kuvayi Milliye şehrinde birbirleriyle sağlıklı diyalog ve etkileşim içinde olan insanların kendilerini kendilerine ait, güvende hissederek yaşadıkları kentler hayali ile çıktıklarını, bu yolculuğun anlam ve önemini  bilerek çalışmalarını özenle yürüttüklerini söyledi.Gönüllü duruşun yolculuğunun inançla devam edeceğini belirten Sabancı, "Bu noktada Kent Konseyi gönüllülerinin paylaşımlar, ile zenginleşip çoğalacağımıza ve gönüllü Kent Konseyi üyelerine duruşlarına yürekten inanıyorum ve teşekkür ediyorum" dedi.

 

"ORTAK AKIL VE ÇOKLU İLETİŞİM"
Kent Konseyleri'nin 2006 yılında İçişleri Bakanlığının hazırladığı yönetmelikle hayata dahil olduğunu belirten Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Gülay Sarışen, "Kent Konseylerinin yerel düzeyde demokratik olarak yaygınlaştırılmasını hemşehricilik hukukunu ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini, ortak akıl ve çoklu iletişim anlayışını benimsenmesini sağlamak en önemli işlevlerinden birisidir" dedi. Sarışen, halkın kent için alınacak kararlarda aktif olarak rol almasını sağlamak amacıyla çalıştıklarını ifade etti. 24'ünün Büyükşehir toplam 188 kent konseyi olduğunu vurgulayan Sarışen,"Balıkesir  Vali Ersin Yazıcı'ya,  Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'a ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'a yaptığımız ziyaretlerde Kent Konseylerinin önemini konuştuk" dedi.

"KARESİ BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR UMUT OLDU"
Sarışen , "Örnek duruşuyla, kent konseyi kavramını, katılımlı, birlikte yönetimi önemsediğini ve bunu da Karesi Kent Konseyi çalışmalarına destek vererek yansıttığını için Karesi Kent Konseyi ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bizim için büyük bir umut oldu. Kent Konseylerini destekleyen Valimize, başkanlarımıza ve gönüllü üyelerimize çok teşekkür ediyorum" dedi. 

Haber Galerisi