Sanat Balıkesirde Yükseliyor
Sanat Balıkesirde Yükseliyor

Karma El Sanatları Sergisi ile Karesi Hünerli Eller Geleneksel El Sanatları Sergisi'nin açılışını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir'de sanatı ve sanatçıyı yüceltmek adına çalışmalar yaptıklarını söyledi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Schwabisch Hall Belediye Başkanı Hermann Joseph Pelgrim, Trabzon Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan ve Karesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi'nde Karma El Sanatları Sergisi ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Taş Bina'da Karesi Hünerli Eller Geleneksel El Sanatları Sergisi'nin açılışını yaptı, dereceye giren sanatçılara ödüllerini takdim etti.  
Vali Ersin Yazıcı'nın eşi Hanife Yazıcı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Turan'ın eşi Melek Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un eşi Nurgül Uğur, Rektör Kerim Özdemir'in eşi Ayşe Özdemir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın eşi Mehtap Yılmaz ve Jandarma Alay Komutanı Yardımcısı Hasan Aksoylu'nun eşi Sibel Aksoylu da Karma El Sanatları Sergisi ve Karesi Hünerli Eller Geleneksel El Sanatları Sergisi'ni gezdi.

SANATI YÜCELTMEK İSTİYORUZ 

Geleneksel sanatları yaşatmak ve Karesi’nin turizm ve kültürel gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen Karma El Sanatları Sergisi'nde Hashatun Eyüboğlu tezhip, Nebiye İşcan kırkyama, Emel Oğuz keçe, Selami Erfidan naht, Elif İnce karakalem dallarında eserlerini sergiledi. Eserleriyle kente ve sanata sağladığı katkılar için sanatçılara teşekkür edip plaket takdim eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Balıkesir’i bir sanat şehri, bir kültür şehri yapmak için siz çok değerli sanatçılar ile birlikte el ele verip, sanatı Balıkesir’imizde de yükseltip, yüceltmek istiyoruz. Tarımı, hayvancılığı, sanayisi, üniversitesi, eğitim kurumlarıyla olduğu gibi sanatta da Balıkesir'in öne çıkması, sesini duyurması bizim için önemli" dedi.

ORTAK YAŞAMA KÜLTÜRÜ GELİŞİYOR 

Sergiye Kazakistan, Ankara, İzmir, Bursa, Çanakkale gibi bir çok ülke ve ilden sanatçıların katıldığını söyleyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Her zaman dile getirdiğimiz gibi sanatın olduğu yerde demokrasi, birbirini anlama ve hoşgörü vardır. Balıkesir'de ortak yaşama kültürü sanat ile gelişiyor. Biz istiyoruz ki halkımız sanat ile birbirini anlasın. Bu tür sanatçılarımıza ve çalışmalarına değer vererek şehirdeki sanatçı sayısını arttırmayı amaçlıyoruz. Sergilerde bunun ilk aşaması. Büyükşehir Belediyemiz ve Kent Konseyimizle birlikte açtığımız bu kurslarda çok iyi sanatçılar yetişiyor. Sanatçılarımızın ve halkımızın gösterdiği ilgi bizleri memnun ediyor. 3 nesil; öğrencisi, hocası ve onun hocası burada eserlerini sergiliyor" açıklamasında bulundu.

94 ESER YARIŞTI 

Taş Bina'da yapılan Karesi Hünerli Eller Geleneksel El Sanatları Sergisi'nin de açılışını yaparak dereceye giren sanatçılara ödüllerini takdim eden Başkan Uğur ve Başkan Yılmaz, sanatçıları tek tek tebrik etti. Tezhip, Balıkesir pullusu, çini, ebru, hat, keçe, kırkyama, minyatür olmak üzere 8 ayrı dalda toplam 94 eserin yarıştığı sergide 31 ödül verildi. 

Haber Galerisi