Kareside Kültür Şöleni Cazla Taçlandı
Kareside Kültür Şöleni Cazla Taçlandı

"Karesi Kültür ve Sanat Günleri" Kardeş şehir Schwabisch Hall öğrencilerinden oluşan Horn-Ensemble grubunun caz konseri ile doruğa ulaştı. Grubun 10. Yıl Marşı çalarak sürpriz yapması ise geceye damga vurdu. 
  
Karesi Belediyesi ve Karesi Kent Konseyi'nin organize ettiği "Karesi Kültür ve Sanat Günleri" yerel ve ulusal konukların katılımı devam ediyor. Film gösterimleri, tiyatro, konser, söyleşi, imza günü, halk oyunları, bisiklet korteji, sokak etkinlikleri, fidan dikimi, Geleneksel el sanatları, Karma el sanatları, resim, fotoğraf sergileri ve Karesi'de ağaçlar kitap açıyor gibi bir çok kültürel faaliyete imza atan Karesi Belediyesi bu kez caz konseri ile Karesi'de kültürel etkinlikleri doruğa ulaştırdı.
Kardeş şehirlerimizden Schwabisch Hall kasabasından gelen öğrencilerden oluşan Horn- Ensemble grubu, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'nda caz konseri verdi. Konsere Rektör Prof.Dr. Kerim Özdemir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Schwabisch Hall Belediye Başkanı Hermann Joseph Pelgrim ve sanatseverler katıldı.

10 YIL MARŞI SÜRPRİZİ  
Gavotte, Cotton Mill Blues, Little Brown Jug, Tango D'd Choclo, Fly Me To The Moon gibi ünlü eserlerin çalındığı konserde Schwabisch Hall öğrencilerinden oluşan Horn- Ensemble grubu, konuklara unutulmaz bir gece yaşattı. Grup, finalde 10.Yıl Marşı'nı çalarak konuklara sürpriz yaptı. Gecenin sonunda sahneye çıkan Schwabisch Hall Belediye Başkanı Hermann Joseph Pelgrim, Horn- Ensemble grubunun Balıkesir'de küçük bir gösteri yaptığını daha kapsamlı bir konser dinlemeleri için katılımcıları Almanya'ya davet ettiğini söyledi.

"SANAT VARSA ŞİDDET YOKTUR"
Kardeş şehirlerle kültürel etkinlikler yapmalarındaki amaçlarının Karesi'nin değerlerini diğer şehirlerde de anlatabilmek olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, "Ülke sınırları aslında sanal, herkes yerelinde yaşıyor. Biz kentlerin en büyük güç olduğunu ve demokrasinin, hoşgörünün yaşandığı yer olarak görüyoruz. Müzik ve sanatın olduğu yerlerde, şiddetin olmayacağını düşünüyoruz. Bu nedenlerden dolayı şehrin sakinleri değil sahipleri olsun istiyoruz. Her şey yerelden başlıyor, yerelde güçlü olamazsanız devletiniz de güçlü olamaz. Bütün imparatorluklar yerel güçlerin üzerine kurulmuştur. Gezerek, görerek ve yaşayarak biz de Karesi'yi farklı bir noktaya getirmek istiyoruz" dedi.

Haber Galerisi